Pavel Žďárek - Cybernetic Spider

Cybernetic Spider

Kapela Cybernetic Spider vznikla někdy v září 1995. Jejím duchovním otcem a zakladatelem je Pavel Žďárek (baskytara, zpěv), který si na pomoc pozval Vaška Bílka (bicí) a Milana Klusáčka (kytara). Od počátku až do konce jí tvořila tato trojice muzikantů. Cybernetic Spider se orientoval na tvrdý rock s občasnými pokusy o speed metal. Počátkem roku 1996 kapela získala managera Pavla Kutinu, který měl za sebou mnohé zkušenosti s taneční muzikou. Natáčení dema ve zkušebně kapely (jinými slovy v bubeníkově sklepě) však nedopadlo nejlépe, a to jak po technické stránce, tak po stránce výkonu. Nicméně skladbu ČERNÉ SKVRNY si můžete poslechnout sami. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, že Pavel musel stát na paletě a zpívat do mikrofonu umístěného ve svěráku (!), tak musíte uznat, že to tak hrozné zase není. 1. 4. 1996 se konalo první živé vystoupení na Klamovce. I k němu se váže zajímavá příhoda. Když Pavel jen tak letmo obhlédl sál, došel k závěru, že se jedná o vcelku velký prostor. Na základě této scestné domněnky, nechal manager přivést 4 kilowattovou aparaturu odněkud od Příbrami. Ta se však do sálu jen tak tak vešla a část kapely (konkrétně Pavel) nebyla za stěnou z beden málem vidět. Po celou dobu instalace a zvučení se Pavel raději uklidil stranou, aby ho rozzuřený manager nezaškrtil.

Koncert byl vcelku slušně navštíven. Jen je škoda, že se nedala naplno využít síla aparátu, neboť zesilovač musel být po celou dobu vytočen na necelý jeden stupeň. Při pokusu o zvýšení hlasitosti hned zvonil u baru telefon se stížností a varování před přivoláním policie. Přesto se během hraní podlaha klubu chvěla. Technické problémy byly prokletím úvodu vystoupení. Naštěstí všechny přítomné překvapil manager, který s sebou měl kapesní pájku. Tou se utržený drát u footswitche opět připájel a jelo se dál. Z koncertu byla pořízena nahrávka, na které je zachycen největší hit kapely, skladba Rouhání či nářez Search For Gateway.

foto skupiny

Druhý a zároveň poslední koncert kapely se uskutečnil v Lidovém domě v Letňanech, což je ve skutečnosti prostorná tělocvična. Tou dobou se již kapela starala o sebe sama, neboť se manager (možná po předešlých zkušenostech) kapele příliš nevěnoval. Cybernetic Spider si pozval dívčí kapelu Side Lines jako předskokana. Deset minut po oficiálním začátku koncertu bylo v sále zhruba 5 lidí. Vzhledem k tomu, že nájem nebyl příliš laciný, byla na blízku katastrofa. Nakonec po několika minutách do sálu dorazila velká skupina lidí (zdravíme Letňanské anarchisty), kteří se ještě před koncertem posilňovali v nedaleké hospodě.

foto pavla

Show mohla započít. Když děvčata dohrála, rozjel Cybernetic Spider koncert legendární skladbou Tohle je peklo. Během pohodového a úspěšného večera se odehrály všechny songy (kromě Aliena) kapely, včetně balady Město, nářezů Kill Me Again, Věčně hluchý či Rock´n´roll. Na pódiu se objevil i host, a sice Gábina, která s Pavlem zahrála druhou baladu Poušť. Největší pozdvižení večera však vzbudil Milan se svojí vypalovačkou Family Frost (Zmrzlina). Atmosféru koncertu můžete nasát z tohoto videa. Přestože to s kapelou nevypadalo špatně, vše zkrachovalo na odcestování Milana do USA za vzděláním (červen 1996). Přestože se předpokládalo, že kapela obnoví svou činnost po Milanově návratu, zdá se, že se tak nestane.

foto ???